Sisak-Moslavina maakond, mida detsembri lõpus tabas 6,2-magnituudiline maavärin, on üks Horvaatia vaesemaid piirkondi. Praegu tehakse seal abi- ja taastamistöid, mille muudavad keeruliseks jätkuvad maalihked, tõusuveed ja koroonaviiruse kiire levik.
Maavärin tabas maapiirkondi, kus suur osa elanikkonnast ja seega ka abivajajatest on vanemaealised. Ajutist peavarju vajab veel tänagi üle 6000 inimese, kelle kodud on kas hävinud või muutunud elamiskõlbmatuks. Lisaks majutusele on neil tarvis toiduabi, majapidamis- ja hügieenitarbeid. Hinnanguliselt 10 000 inimest, kes said jääda oma kodudesse, vajavad psühhosotsiaalset tuge: stressi tekitab nii hirm järeltõugete ees kui ka viiruse kiire levik.
Kannatada sai u 2000 hoonet, nende seas Sisaki maakonnahaigla, mile kõik 250 patsienti, sh koroonahaiged, evakueeriti Zagrebi haiglasse. Koroonaviirus raskendab märkimisväärselt abi osutamist, sest peab olema tagatud nii füüsiline distants abivajajatega kui ka kaitsevarustus abiosutajatele ja kannatanutele.
Elanikke abistab ja taastamistöödes osaleb mitusada Horvaatia Punase Risti vabatahtlikku, Punase Risti liikumise kaudu koguvad ja saadavad piirkonnale abi paljud riigid. Ka Eesti Punane Rist alustas täna annetuste kogumist, et saaksime anda panuse eluks vajaliku soetamiseks. Kogumine on seisuga 6.03.2021 lõppenud!
„Seda ise läbi elamata ei ole võimalik ette kujutada õudu, kui nõnda võimas loodusjõud kodusid purustab ja endale ning lähedastele kannatusi põhjustab. Me kõik ei saa ulatada kohapeal füüsilist abikätt, kuid aidata saame siiski,“ sõnas Eesti Punase Risti president Harri Viik.
Fotod: Rahvusvaheline Punase Risti ja Punase Poolkuu Seltside Föderatsioon (IFRC)
Lisainfo:
Liis Ehrminger
Eesti Punase Risti kommunikatsiooni- ja turundusjuht
liis.ehrminger@redcross.ee, +372 55 678 653